Головна  →  Книговидання  →  Кияни читають  →  Літературні музеї

Літературні музеї

Національний музей літератури України

Музей розташовано в центрі Києва, в приміщенні пам’ятки архітектури кінця ХІХ століття, де діяв один із найкращих приватних навчальних закладів – Колегія Павла Галагана. Гордістю і окрасою Колегії була величезна бібліотека, меморіальне приміщення якої чудово збереглось і є відкритим для огляду. Музей є провідним науково-дослідним, культурно-освітнім, науково-методичним центром серед літературних та літературно-меморіальних музеїв України, його працівники збирають, зберігають, вивчають і пропагують в Україні та за її межами пам’ятки матеріальної і духовної культури, пов’язані з історією розвитку усної та писемної творчості українського народу. У музеї постійно відбуваються літературні зустрічі, фестивалі культури, вручення літературних премій, презентації книжкових і періодичних видань, вечори за участі письменників, вчених, художників. Традиційним стали Тиждень дитячої книги, Родинне свято книги і дитячої творчості під гаслом «Хто хоче сам дива творити, той має з книжкою дружити» завітали батьки й діти на зустрічі з українськими дитячими письменниками, ілюстраторами, мультиплікаторами, акторами та співаками.


Музей книги і друкарства України

Музей книги і друкарства України розташовано в давній монастирській друкарні, що діяла з початку ХVІІ століття до початку XX століття на території Києво-Печерської Лаври. Музей займає три зали стаціонарної експозиції та два виставкові зали, де періодично відбуваються художні, книжково-ілюстративні виставки, а також заходи, присвячені важливим подіям у культурному житті України. Одна з найважливіших подій – фестиваль української дитячої книги «Азбукове Королівство Магів і Янголів». Також Музей ініціює захід для дітей «Гра у казку» і дитячий літературний конкурс новорічних казок. Експозиції музею висвітлюють історію вітчизняної книги та книжкової справи від часів Київської Русі. Тут проводять тематичні лекції-екскурсії, які дають змогу глибше вивчити певну тему з історії українського книговидання, побачити раритетні видання, стародруки, експонати, що показують увесь процес створення книги від примітивного кустарного приладдя до складних типографських верстатів.


Національний музей Тараса Шевченка

Музей є провідною установою України та світу із шевченкознавства. Тут сформовано центр розвитку сучасної культури України, ця установа є не просто музеєм, це – сучасний культурно-освітній та мистецький центр, який займається збиранням та популяризацією відомостей про культуру та історію ХІХ, ХХ і ХХІ століть. У рамках культурно-освітньої програми діє Центр дитячої творчості. Частиною музею також є Літературно-меморіальний музей поруч із Майданом Незалежності (будинок, у якому квартирував поет у Києві) та Меморіальний будинок-музей Т. Г. Шевченка (будиночок на київській околиці – Пріорці). НМТН вважається найсучаснішим музейним простором України.


Музей-квартира Павла Тичини

Літературно-меморіальний музей-квартира Павла Тичини в м. Києві – один із найсучасніших музейних просторів України. Квартира в Києві, в якій у 1944-1967 рр. мешкав Павло Тичина, стала музеєм. Окрім традиційних екскурсій, тут відбуваються художні виставки, поетичні читання та літературні зустрічі, працює перший в Україні музейний буккросинґ. Музей ініціює та бере участь у міжнародних, мистецьких, освітніх, літературних та видавничих проектах. Співробітники музею також проводять акції за його межами.


Літературно-меморіальний музей видатних діячів української культури
Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького

Об'єднані давньою дружбою, спільними творчими інтересами, активною громадянською позицією, спрямованою на піднесення національної самосвідомості, ці родини створили унікальний мистецько-культурний осередок, який сучасники називали українським Парнасом. У Києві, в будинку по вулиці Саксаганського, Леся Українка прожила двадцять років. Нині тут представлено експозицію про життя і творчість письменниці. У Музеї чимало цікавих культурологічних і соціальних програм. Великої популярності набули літературні та музичні вечори, які проводяться у рамках засідань музейного клубу «Родина», конкурс молодих поетів «Надія». Започатковано також щорічний науковий семінар «Роль визначних особистостей - митців, діячів науки, культури у процесі формування національної самосвідомості». Відродження українського Парнасу в його сучасному вимірі передбачає створення театрального і кінозалів, технічно оснащеної наукової бібліотеки, літнього амфітеатру для проведення концертів, художніх майстерень тощо.


Музей «Іван Франко і Київ»

Музей розташовано в будинку по вул. Саксаганського, він є складовою Музею видатних діячів української культури. В основу створення експозиції музею покладено тематично-хронологічний принцип: відображено три приїзди І. Франка до Києва у 1885, 1886 і 1909 роках. Приміщення для створення музею було обране невипадково: Іван Франко підтримував тісні і сталі відносини із українськими діячами громадсько-політичного руху, культури і мистецтва, що репрезентовані в музейному комплексі, - М. Старицьким, М. Лисенком, родиною Косачів (П. Косачем, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, М. Драгомановим).


Київський літературно-меморіальний музей М.Т.Рильського

Діяльність музею спрямовано на вивчення і популяризацію творчості  Максима Рильського. Музейні проекти мають на меті пропагування українського мистецтва, проводиться цикл заходів у проектах: «Голосіївська осінь», «Голосіївський мануар», «Романівський шлях», «Велемудрі книги», інтерактивна гра для школярів молодшого шкільного віку «Таїна Голосіївського лісу», «Щоб садом стала вся земля…». Музей, Фонд Максима Рильського «Троянди й виноград», Український Фонд культури започаткували загальнонаціональний конкурс імені Максима Рильського для поетів-аматорів країни – Всеукраїнський поетичний вернісаж «Троянди й виноград».

Версiя для друку