Головна  →  Книговидання  →  Кияни читають  →  Літературні премії

Літературні премії

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія)

Найвища відзнака за твори літератури та мистецтва в незалежній Україні, яка присуджується щорічно. Нагороджують видатних митців за високоiдейнi й високохудожні твори та роботи в галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кiнематографiї.


Літературна премія імені Івана Франка

Присуджується щороку в галузі інформаційної діяльності авторам нових оригінальних публіцистичних творів, що сприяють утвердженню історичної пам'яті народу, його національної свідомості та самобутності, спрямовані на державотворення й демократизацію українського суспільства.
Положення про премію імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності затверджено наказом Держкомтелерадіо.
Премія присуджується щорічно в таких номінаціях:
за кращу публікацію в друкованих засобах масової інформації;
за кращий твір у телевізійній сфері;
за кращий твір у радіомовній сфері;
за кращу наукову роботу в інформаційній сфері.
Передбачено грошову винагороду. Можуть бути висунуті роботи окремих осіб і творчих колективів у складі не більше 5 осіб.
Нагородження приурочено до дня народження Івана Франка — 27 серпня


Літературна премія імені Лесі Українки 

Літературна премія Кабінету Міністрів України  імені Лесі Українки(Лариса Петрівна Косач-Квітка) за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва присуджується за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління в дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства, та здобули широке громадське визнання.
Премія присуджується в номінаціях:
літературні твори для дітей та юнацтва;
художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;
театральні вистави для дітей та юнацтва;
кінотвори для дітей та юнацтва.
Передбачено грошову винагороду в кожній номінації.
Приймає документи на здобуття Премії Кабінету Міністрів України ім. Л. Українки Державний комітет телебачення та радіомовлення України. Документи приймаються від творчих спілок, літературно-мистецьких об’єднань, видавництв і видавничих організацій.
Присуджується щороку до дня народження Лесі Українки - 25 лютого.


Премія імені Євгена Плужника (мистецька премія «Київ»)

Мистецька премія «Київ» заснована в 2001 році Київською міською державною адміністрацією спільно з координаційною радою Національних творчих спілок України з метою підвищення соціальної ролі мистецтва в культурному житті столиці України. Мистецька премія «Київ» складається з семи номінацій (премія імені Євгена Плужника в галузі літератури є однією з номінацій мистецької премії «Київ»).
На здобуття премії висуваються нові оригінальні твори, створені впродовж трьох останніх років, але не пізніше ніж за півроку до їх висунення на премію, одним або групою (до 5 осіб) митців, які живуть і працюють у Києві.
Переможцям вручається диплом, нагрудний знак і грошова винагорода.
Урочисте нагородження, за традицією, відбувається на День Києва.


Київська обласна літературна премія імені Григорія Косинки

Премія імені Григорія Косинки заснована Київською обласною державною адміністрацією в 2001 році для відзначення кращих здобутків поетів, прозаїків, драматургів і літературних критиків, які постійно проживають у Київській області.
Премія присуджується щорічно за кращий художній чи літературно-критичний твір, що відзначається високою літературною майстерністю, утверджує ідеали гуманізму й українську національну ідею, високі духовні цінності, є вагомим внеском у національне культурне відродження та становлення української державності. Нагороджується автор або група авторів цілісного художнього чи літературно-критичного твору.
Передбачено грошову винагороду.
Премія вручається 29 листопада — в день народження Григорія Косинки.


Літературна премія імені Максима Рильського

Щорічна літературна премія Кабінету Міністрів України присуджується за найвищі досягнення за переклад українською мовою творів видатних зарубіжних авторів або за переклад творів українських класиків та сучасних авторів мовами народів світу.
Премія може бути присуджена як за високомистецькі переклади окремих художніх творів різних жанрів, так і за творчий доробок перекладача в цілому.
Заснована Постановою Ради Міністрів УРСР від 17.03.1972.
Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України. Присудження - до 19 березня, дня народження М.Рильського. 


Літературна премія імені Павла Тичини

Щорічна премія за кращу книгу поезії. Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України.
Претенденти мають бути членами Національної Спілки Письменників України.
Передбачено грошову винагороду для переможців.
Термін подачі матеріалів — до 1 грудня. Присудження — до 15 січня.


Премія імені В'ячеслава Чорновола

Премія імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики присуджується щороку авторам нових оригінальних публіцистичних творів у галузі журналістики, що сприяють утвердженню історичної пам'яті народу, його національної свідомості та самобутності.
На здобуття Премії можуть бути висунуті роботи окремих осіб і творчих колективів у складі не більше п'яти осіб. Передбачено грошову винагороду.
Для розгляду, конкурсного відбору творів претендентів на здобуття Премії, визначення та нагородження лауреатів утворюється Комітет у складі дев'яти осіб, який діє на громадських засадах. Склад Комітету формується на пропорційній основі з представників Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Міністерства культури і туризму України, Національної спілки журналістів України.
Премія присуджується щорічно до дня народження В'ячеслава Чорновола – 24 грудня.


Міжнародна премія імені Олеся Гончара

Міжнародна недержавна україно-німецька літературна премія імені Олеся Гончара за кращий твір молодого автора. Заснована 1996 року німецькими меценатами, письменницею Тетяною Куштевською, підприємцем Дітером Карренбергом та Національною Спілкою Письменників України. Переможців конкурсу журі визначає в п'яти номінаціях: проза — роман або повість; цикл оповідань; поезія; літературознавча праця, присвячена творчості Олеся Гончара; публіцистика.
Урочисте вручення нагород переможцям конкурсу традиційно відбувається 3 квітня — у день народження Олеся Гончара.


Літературна премія імені Дмитра Нитченка (Дмитро Чуб)

Присуджується за активну популяризацію українського письменства, української книги, літературознавчу діяльність у галузі україністики тощо. Встановлена в 2000 році Лігою українських меценатів і родиною українського письменника з Австралії Дмитра Нитченка (Ниценка) — невтомного популяризатора української книги й української літератури. Присуджується щороку до дня народження письменника — 21 лютого.
Премія є закритою. Рішення про висунення кандидатів приймає комітет із присудження премії.


Літературна премія імені Олександра Білецького

Премія за критичні, літературознавчі та мистецтвознавчі праці. Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України. Кандидатів на неї висувають редакції літературних газет і часописів. Для переможців передбачено грошову винагороду.
Заснована в 1986 році.
Термін подачі матеріалів — до 20 жовтня. Присудження — до 25 лютого.


Літературна премія імені Леоніда Глібова

Премія за кращу збірку чи добірку байок, тільки для членів Національної cпілки письменників України. Книга має бути видана в рік присудження або на рік раніше. Грошова винагорода для переможців установлюється меценатом.
Термін подачі матеріалів — до 1 лютого.
Присудження – до 3 березня. 


Літературна імені Остапа Вишні (Павло Михайлович Губенко)

Премія за гумористичні та сатиричні прозові твори. Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України. Претенденти мають бути членами Національної Спілки Письменників України. Передбачено грошову винагороду для переможців.
Термін подачі матеріалів — до 15 жовтня.


Літературна премія імені Олени Пчілки

Заснувало літературну премію імені Олени Пчілки (Ольги Петрівни Драгоманової (Косач) у 1991 році видавництво «Веселка» на відзначення кращих українських книжок для дітей, які сприяють національному відродженню, вихованню у дітей патріотичних почуттів.
Лауреата (чи кількох, якщо це колективна праця) визначають із сучасних авторів як за оригінальний твір, так і за антологічне чи енциклопедично-пізнавальне видання, своєрідне за ідеєю, принципом добору й подання матеріалу, написане на високому науково-художньому рівні.
У конкурсі беруть участь лише ті видання, що вийшли протягом попереднього календарного року й не відзначені іншими літературними преміями. Премією нагороджуються автори, художники, меценати за книжки, видані у видавництві «Веселка».


Міжнародна премія імені Володимира Винниченка

Присуджується за особливі досягнення в літературі, мистецтві та благодійницьку діяльність. Для переможців передбачено диплом, нагрудний знак та грошову винагороду (щороку встановлюється залежно від бюджету).
Надсилання матеріалів – протягом року на адресу Українського фонду культури.


Літературна премія НСПУ «Благовіст»

Рада директорів корпорації «Шлях» разом зі Спілкою письменників України в 1993 році заснували літературну премію «Благовіст». Премія присуджується авторам кращих творів (поезія, проза, дитяча література, драматургія, критика) української літератури, виданих протягом попереднього року окремими книжками або видрукуваних у періодичних виданнях.
Засновник-організатор літературної премії — Національна спілка письменників України.
Термін подачі матеріалів — до 10 березня.
Вручається кожного року 7 квітня, у день християнського свята — Благовіщення.


Літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженевського

Засновано в 2007 році Польським Інститутом у Києві. Присуджують українському письменнику за послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, руйнування стереотипів і універсалізм послання. Премію присуджують українському письменнику за життя, незалежно від місця його проживання.
Премію дають кожні два роки.
Обирає найкращих міжнародне журі, але будь-який українець може запропонувати свого улюбленого автора, головне — обґрунтувати чому.
Кінцевий строк висування кандидатів — 31 жовтня.
Урочисте оголошення та нагородження лауреата Літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженевського відбувається 15 грудня. 


Премія Григорія Сковороди

Відзнака Посольства Франції в Україні за кращий переклад з французької мови на українську, заснована в 2001 році в межах посольської програми сприяння видавничій справі в Україні «Сковорода», яку здійснює Посольство Франції в Україні спільно з Міністерством закордонних та європейських справ Франції. Має на меті надання підтримки українським видавництвам для перекладу та видання творів сучасних французьких авторів (література, гуманітарні та суспільні науки, право, економіка, управління тощо). Присуджується у двох категоріях: література; гуманітарні та суспільні науки.
Підтримка полягає в оплаті авторських прав та наданні українському видавництву субсидії.


Премія «Книга року Бі-Бі-Сі»

«Книга року ВВС» — літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується Британською телерадіомовною корпорацією ВВС. Номінують книги на конкурс видавництва. Переможця визначає журі. Автор книги-переможця отримає приз у розмірі 1000 фунтів стерлінгів, а видавництво — наліпки на книгу з логотипом «Книга року Бі-Бі-Сі 2010». Переможця премії оголошують у грудні


Премія імені Василя Стуса

Премію 1989 року заснувала Українська Асоціація Незалежної Творчої Інтелігенції.
Вперше вручалася у Львові. У 1990-му набула столичного статусу.
Присуджується вона творчим людям за талант і хоробрість – літераторам, митцям, ученим, які своєю творчою працею та громадянським ставленням підпирають принципи, викладені в Декларації УАНТІ, мають видатні успіхи у своїй галузі й посідають виразну громадянську позицію, активно присутні в українському культурному просторі. Тобто люди Стусового духу й цілеспрямованості, які самовіддано й безкорисливо служать Батьківщині, горять і світяться. Передбачено лауреату – диплом та грошова винагорода.


Всеукраїнська премія імені Олександра Олеся за кращу збірку лірики

Премія присуджується щорічно за україномовні поетичні книжки лірики. Засновник премії імені Олександра Олеся - ГО «Сумське земляцтво в місті Києві».
Переможцям вручається диплом, нагрудний знак та грошова винагорода.
Нагородження здійснюється до дня народження Олександра Олеся – 4 грудня.


 Всеукраїнський рейтинґ «Книжка Року»

Заснований 1999 року і щорічно визначає кращі українські книжки поточного року, видані вітчизняними видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами.

Організатори конкурсу:

  • Інститут літератури імені Т.Г.Шевченка Національної Академії наук України,
  • Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського,
  • Українське незалежне видавництво «Смолоскип»,
  • Фонд сприяння розвитку мистецтв,
  • Газета «Україна молода»,
  • Центр рейтинґових досліджень «Еліт-Профі».

«Книжка року» дозволяє: вияскравити, урельєфнити безперечні щорічні здобутки українського книжництва; детонувати у масовій свідомості резонанс коректного зіставлення цих здобутків, створити новітні орієнтири національної гордості.


Книжкова премія «Еспресо. Вибір читачів»

Пропозиції приймаються від видавництв упродовж червня. Конкурс триває в три етапи:

  1. етап - формування довгого списку на основі пропозицій видавництв. Заявки приймаються до 30 червня;
  2. етап - голосування експертної ради. Кожен експерт обирає 3 видання у кожній номінації. В результаті голосування в кожній номінації визначаються 3 фіналісти, які проходять у третій етап;
  3. етап - голосування читачів у бібліотеках по всій Україні. Цього року це понад 150 бібліотек.

Видавництва можуть надсилати заявки відповідно до наступних номінацій: доросла література (книги, розраховані на аудиторію віком старше 18 років) і дитяча література (книги для дітей та підлітків).

Щоб потрапити до довгого списку, книжки мають бути написані українською мовою, видані з червня минулого року по травня поточного року (підписані до друку), мати наклад від 1 тис. екземплярів. Книжки мають бути видані вперше і розповсюджуватися територією України.


Всеукраїнська літературно-мистецька премія «Київська книга року»

Всеукраїнська літературномистецька премія «Київська книга року» (далі – Премія) заснована та проводиться Інститутом політикоправових та релігійних досліджень та є однією з форм підвищення ролі мистецтва в України.

Метою Премії є підтримка творчих діячів, відзначення авторів, видавництв, представників творчої спільноти, які зробили значний внесок у популяризацію української книжки, популяризація творчості, утвердження високих мистецьких стандартів у національному письменстві і літературній критиці, створення умов для творчого зростання.

Пріоритетні напрямки Премії (номінації):

  • художня література;
  • молодіжна література;
  • література для юнацтва;
  • дитяча література;
  • наукова література;
  • історична література;
  • популярна література;
  • публіцистична література;
  • література у галузі кіномистецтва;
  • література у галузі музичної композиції;
  • література у галузі театрального мистецтва;
  • література у галузі образотворчого мистецтва;
  • література у галузі журналістики;
  • література у галузі народного декоративного мистецтва;
  • художнє оформлення книжок;
  • інші номінації, виходячи з пріоритетних напрямків.

Умови участі:

На здобуття Премії висуваються оригінальні книжкові видання видані українською мовою протягом останніх трьох років в Україні.

Детальніше з умовами Премії пропонуємо ознайомитись у Положенні про Всеукраїнську літературномистецьку премію «Київська книга року», затвердженим 13 листопада 2021 року.

Прийом видань здійснюється щорічно з 10 січня по 01 серпня.

Премія присуджується щорічно до Дня Незалежності України.

Версiя для друку